ثبت یک رکورد جهانی: پیش‌فروش خودروهای سایپا تنها در 5 تا 20 ثانیه!

حقیقتاً برای هر خودروسازی در دنیا این یک رویاست که با چنان استقبالی مواجه شود که برای فروش محصولاتش مسابقه بگذارد و محصولاتش را در فاصله 5 تا 20 ثانیه به فروش برساند. در این زمینه احتمالاً با توجه به اینکه مردم انتخاب دیگری ندارند، احتمالاً سایپا امروز توانست رکورد سرعت در فروش خودرو را بشکند و بعید است حتی در سال‌های آینده هیچ خودروسازی در سطح جهان بتواند محصولاتش را در این کسر از ثانیه بفروشد.

ثبت یک رکورد جهانی: پیش‌فروش خودروهای سایپا تنها در 5 تا 20 ثانیه!

خودروسازان داخلی در بازار ملتهب روش‌های عجیبی را برای عرضه محصولات در پیش گرفته‌اند و با توجه به شکست خوردن کمپن‌ها نخریدن و هجوم مردم برای پیش خرید خودرو، سایپا صفحه اینترنتی پیش‌فروش خودروهای خود را در فواصل زمانی کوتاه برای مدت 5 تا 20 ثانیه بازمی‌کند. این اتفاق آنقدر سریع رخ می‌دهد که برخی را با این ابهام روبرو کرده که آیا واقعاً کسی موفق به ثبت نام شده و یا این یک نمایش است؟!

به گزارش «تابناک»؛ با وجود انتشار گسترده کمپین علی کریمی مبنی بر نخریدن، مردم به شدت در حال خرید هستند و نشانه‌های این خرید بالا را می‌توان در بازار مشاهده کرد. افزایش قابل توجه قیمت ارز نشان می‌دهد نه تنها تقاضا تعدیل نشده، بلکه شاهد هجوم مردم برای خرید هستیم. در این میان برخی خودروها نظیر سراتو که اختلاف قیمت کارخانه‌ای آنها با بازار رقم چشمگیری است، با سیل گسترده‌ای از تقاضا مواجه شد‌هاند.

در این شرایط برخی خودروسازها، از فضا استفاده کرده و پیش فروش خودرو را در دستور کار قرار داده‌اند و شماری از محصولات‌شان را به فروش رسانده‌اند که از آن جمله می‌توان به سایپا اشاره کرد. سایپا امروز در اقدامی عجیب، شیوه قابل تامل برای فروش خودرو در نظر گرفته بود و سامانه الکترونیکی فروش خود را هر 15 دقیقه به مدت 5 تا 20 ثانیه برای مراجعین بازگشایی می‌کرد و مجدداً این اتفاق 15 دقیقه بعد رخ می‌داد!


در این شرایط تیم «تابناک» تلاش کردند در این مقاطع با ورود به این سامانه به ارزیابی نحوه فروش بپردازند که این اتفاق برای هیچ کس میسر نشد و صرفاً زمانی دسترسی به این سامانه به سهولت انجامید که در توضیح فروش خودرو سراتو تاکید شده بود، فروش این مدل از تولیدات سایپا به پایان رسیده است. با این حال آنچه از این روند فروش عجیب‌تر بود، شرایطی است که برای فروش خودرو در نظر گرفته شده است.

یکی از این شروط فروش، عدم امكان تسويه پيش از موعد دوازده ماهه است. در واقع این خودروساز تاکید کرده اگر خریدار به جای پرداخت قسطی، همه اقساط را یک جا یا زودتر از موعد تسویه کند، خودرو به نام او نخواهد شد و باید مبلغ خودرو در دوازده ماه تسویه شود! اما چرا؟ در این شرایط اگر خودرو در طول یک سال آینده افزایش قیمت داشته باشد، این افزایش قیمت از مشتری که با قیمت کنونی خریداری کرد، دریافت می‌شود و با توجه به افزایش قابل توجه قیمت خودرو، خودروساز بر روی دریافت این افزایش قیمت از مشتری حساب ویژه‌ای باز کرده است.

با توجه به نوع عرضه خودرو به نظر می‌رسد می‌توان درک کرد که انحصار در بخشی از بازار و عدم ایجاد بازار رقابتی واقعی میان محصول داخلی و محصول خارجی، لزوماً به منزله حمایت از کالای داخلی نیست اما حتماً به ضرر مصرف کننده داخلی است. بدون تردید نباید مصرف کننده داخلی قربانی سیاست‌های حمایتی از تولید شود و ایجاد انحصار برای تولید داخلی که مصرف کننده را تحت فشار بگذارد، همین وضعیتی را به وجود می‌آورد امروز در صنعت خودرو شاهد آن هستیم.

حقیقتاً برای هر خودروسازی در دنیا این یک رویاست که با چنان استقبالی مواجه شود که برای فروش محصولاتش مسابقه بگذارد و محصولاتش را در فاصله 5 تا 20 ثانیه به فروش برساند. در این زمینه احتمالاً با توجه به اینکه مردم انتخاب دیگری ندارند، احتمالاً سایپا امروز توانست رکورد سرعت در فروش خودرو را بشکند و بعید است حتی در سال‌های آینده هیچ خودروسازی در سطح جهان بتواند محصولاتش را در این کسر از ثانیه بفروشد./ 0 نظر / 44 بازدید