مجموعه مقالات صدری زاده / Sadrizadeh Papers

هر کس به فکر تغییر جهان است. اما هیچ کس به فکر تغییر خویش نیست. . . لئو تولستوی

توزيع نامناسب جمعيت و آب ...

عدم تعادل ميان توزيع جمعيت و آبهاي در دسترسمسئله اي كه مشكل كمبود آب را تشديد مي كند و آن را به بحران آب تعبير مي كنند عدم تعادل ميان توزيع جمعيت و آبهاي در دسترس است. به عبارت ديگر گسترش شهر نشيني و تمركز جمعيت در مناطقي از كشور چشمگيرتر است كه لزوما" در آن مناطق آب كافي در دسترس نيست. به عنوان مثال پر آب ترين رودهاي كشور (مانند كارون، كرخه و دز) در غرب كشور جريان دارند در حاليكه جمعيت در استانهاي تهران، اصفهان، خراسان، كرمان، سيستان و بلوچستان، يزد و … به سرعت رو به افزايش است. بديهي است مهار و انتقال آب از سرچشمه ها و توزيع آب در مراكز جمعيتي، كشاورزي و صنعتي عموما" دشوار و پر هزينه است. هزينه تامين آب شهرهاي تهران، قم، اصفهان، كرمان، يزد و زاهدان گواه اين واقعيت است. به عنوان مثال هزينه تامين آب دراز مدت شهر كرمان كه شامل ۶۴كيلومتر تونل از صفا تا بهرامجرد و نيز احداث سد و لوله گذاري است بالغ بر ۲۵۰ميليون دلار برآورد شده است. هزينه احداث سد ملاصدرا در استان فارس نيز ۱۱۰ميليون دلار پيش بيني شده است. همچنين هزينه احداث سد استور جهت تامين آب استان گيلان بيش از ۱۷۰ميليون دلار تخمين زده مي شود. حال اگر هزينه جمع آوري و تصفيه فاضلاب و هدايت آبهاي سطحي و حل مشكل آب هاي زيرزميني نيز در محاسبات منظور شودارقام بزرگي را تشكيل خواهند داد كه بناچار جهت اجراي تعدادي از اين طرح ها استفاده از سرمايه گذاري خارجي مورد توجه قرار گرفته است.
مركز سطح كشور كوير سياه كوه در شمال شهرستان يزد به ارتفاع ۹۶۵متر از سطح دريا قرار دارد. مركز ثقل جمعيت كشور با استفاده از اطلاعات منتشره از سوي مركز آمار ايران (سرشماري عمومي نفوس و مسكن سال ۱۳۷۵) در جنوب استان تهران و حوالي درياچه نمك قم ميباشد كه توسط نگارنده محاسبه شده است. اما مركز ثقل آبهاي در دسترس (سطحي و زيرزميني) حوالي نجف آباد در استان اصفهان است.

نتيجه:
مركز سطوح كشور متمايل به كوير مركزي ايران است. مركز ثقل جمعيت متمايل به استان پرجمعيت تهران است و بالاخره مركز ثقل آب هاي در دسترس متمايل به رودهاي پر آب غرب رشته كوههاي زاگرس (كرخه، كارون و دز) است.

+   سید فتح الله صدری زاده ; ۱٠:٤٤ ‎ق.ظ ; چهارشنبه ٢٠ آذر ۱۳۸۱
    نظر شما ()  
 

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir